Карандаш – не завжди олівець

карандаш олівець

— Маєш ручку? Мені треба дещо підписати, – озвався до мене Ів, коли я пакувала валізу.

Ми збиралися вже виїжджати із затишної кімнати Gar’is Hostel по вулиці Коперніка. Чи не вперше я була у Львові туристкою. Ів мав ранній рейс до Женеви, я ж поверталась наступного дня у Київ. Дістала з рюкзака дві ручки на вибір:

карандаш олівець

— Хочеш чорну чи синю? До речі, це Каран д’Аш.

— О, звідки вони в тебе?

— Колись подарували у Швейцарії. Дуже їх люблю. Добре, що ти розумієш, що карандаш – це не олівець. Колись я мала цікаву ситуацію. Один професор попросив у когось з аудиторії ручку. Я простягнула і сказала так само, як от тобі зараз, що це не просто ручка, це Каран д’Аш. Він відповів, що йому потрібна власне ручка. Я ж заперечила, що Каран д’Аш – це не обов’язково олівець.

— Вони у вас певно не є дуже відомі.

карандаш олівець

— Але я тим не менше побачила їх уперше в Україні. Це було для мене якесь відкриття. Навіть переворот свідомості. Тоді ще давала приватні уроки учням. Отак пояснювала якусь тему наймолодшому своєму учневі, а потім завмерла. Побачила на його столі поміж інших речей металевий блок з кольоровими олівцями. На ньому було написано французькою Caran d’Ache. У мене немов усе в голові перевернулося. Перше питання: хто в кого запозичив це слово? І подив від того, як красиво та естетично воно виглядало поділеним навпіл у французькому варіанті. Моєму учневі ці олівці привіз тато з Женеви, де часто бував у відрядженні.

— Здається, ця назва походить від імені французького карикатуриста. Він був російського походження. Його звали Еммануїл Пуаре. Але переїхавши до Франції, він почав підписувати свої роботи псевдонімом Каран д’Аш. Думаю, ніхто у Франції тоді не здогадувався про таке просте значення його псевдоніма. Виглядає досить аристократично на французький манер. Уже значно пізніше засновник фірми Caran d’Ache у Женеві взяв це ім’я для своєї продукції, адже був великим прихильником робіт Каран д’Аша.

карандаш олівець

— Розкажи мені більше про нього. Маю на увазі Еммануїла Пуаре, – я вже не складала речі у валізу, а сиділа за столиком навпроти Іва, поки він підписував якісь документи. Раніше Ів вивчав історію мистецтв у Лозанні.

— Він народився у середині ХІХ століття в Москві. У 1877 році вирішив емігрувати до Франції. Там вступив на військову службу, щоб скоріше отримати французьке громадянство. Робив ескізи нового обмундирування. Пізніше вже почав малювати політичні карикатури. Хоча займався і живописом, однак є більш знаним саме карикатуристом. Він вважається до того ж тим, хто започаткував жанр комікса та мультиплікації. Наприкінці ХІХ століття заявив в одному модному журналі, що створює роман у малюнках, яких мало бути 360. За життя цей комікс не був оприлюдненим. Його частину опублікував лише 1999 року Міжнародний центр коміксів у Франції. Більш ніж за сто років після створення.

карандаш олівець

— Неймовірно, якої популярності набули відтоді комікси, але мало хто знає, хто був їхнім основоположником. До речі, я тобі не казала, що вирішила робити ілюстрації до наступної книжки у вигляді коміксів? Тієї, що я писала про спільноту для безпритульних у Швейцарії. Частково вона писалася Каран д’Ашем, тобто ручкою. Я навіть знайшла нещодавно хорошого коміксиста. Каже, що комікс – це його життя. Треба спитати, чи він знає про Еммануїла Пуаре.

— Це має бути дуже цікаво – поєднання прози з історією у малюнках. Два жанри уже є самодостатні самі по собі. Але разом вони зможуть підсилити ідею твору.

— Розкажи ще щось про Caran d’Ache, швейцарську компанію письмових товарів.

карандаш олівець

— Так, вона була створена 1915 року Арнольдом Швайцером. Він любив період Belle Époque, представником якого і був Каран д’Аш. Особливо ж захоплювався карикатурою. Тому нічого дивного, що обрав саме його ім’я для назви своєї компанії. Певно він теж знав значення цього псевдоніма, яке пасувало до його продукції. Компанія випускала механічні олівці, перові та кулькові ручки. Пізніше вони почали випускати олівці для малювання та навіть фірмові запальнички. Часто це дуже дорогі ручки з золота чи срібла призначені для колекціонерів. Але вони мають також серії ручок та олівців доступних за ціною для багатьох.

карандаш олівець

— Одну з таких ручок мені подарували у мистецькій резиденції в Le Locle. Це був дуже гарний і символічний для мене подарунок. Тим Каран д’Ашем я можу створювати наступні свої тексти і самій вписувати в історію важливі моменти та імена. Як оцей, наприклад.

— І подаруй художнику, який малює комікси набір олівців Caran d’Ache. Впевнений, йому вони сподобаються.

— Так і зроблю! На котру ти ставиш будильник?

— На 04:30 ранку.

— Розбуди мене, щоб я викликала тобі таксі і ми попрощались.

карандаш олівець

Comment section

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

arrow-pointing-downcaret-down